Avastusretk „Sindi lood“

Pühapäeval, 6. aprillil kell 12-15 oled oodatud kogupere avastusretkele “Sindi lood”, mille käigus saad osa Sindi värvikast minevikust, olevikust ja tulevikust. Eelmisel aastal suure publikuhuvi osaliseks saanud üritus on kõigile tasuta! Tänavune retk viib sind avastama Sindi linnatänavaid, raudteega seotud hooneid ja hiljuti valminud Kõrsa raba matkarada.
Sindi linn jutustab värvikaid lugusid
Sindi tekkis töölisasulana 1833. aastal, kui endiste Saia ja Tõela külade aladele rajati kalevivabrik. Sindil on rääkida palju lugusid erinevatest ajastutest: vabriku algusaegadest, Eesti Vabariigi ajast, tormilistest 1990ndatest kuni tänapäevani. Seekord avavad oma uksed mitmed eelmisel aastal menukaks osutunud paigad, lisandunud on ka uusi põnevaid kohti! Sind ootab 12 külastuspunkti, mis asuvad üksteisest lühikese jalutuskäigu kaugusel. Igas punktis jagavad sulle põnevaid lugusid ajaloost ja tulevikust oma ala asjatundjad ja kogukonna entusiastid. Punkte võid läbida endale sobivas järjekorras.
Selle aasta fookus – Sindi raudtee
Lisaks kalevivabrikule on Sindi linna arengus olnud tähtis roll raudteel. Seekordne avastusretk keskendubki raudteega seotud lugudele. Saad külastada ajaloolist raudteekompleksi, sealhulgas endist jaamahoonet ja selle kõrval asuvaid raudteetööliste kortermaju. Võid osaleda juhendatud tuuridel ajaloolistel linnatänavatel ja tutvuda uhiuue õpperajaga Kõrsa rabas. Saad tuttavaks Sindi linna mitmekülgse kujunemislooga ja lisaks raudteejaamale külastada kohalikku kirikut, kooli, endist kalevivabrikut ja sauna, mis on olnud lahutamatu osa Sindi elanike igapäevaelust ja linna arengust.

Auruvedur Sindi raudteejaamas u 1932-33. Foto raudtee- ja sidemuuseumi kogust
6. aprillil saad Sindis sõita ka päris ehtsa rongiga! Külastuspäevaks pannakse käiku rongiliin, mis viib mugavalt ühest punktist teise. Sõidud algavad kell 12 endise raudteejaama peahoone ehk Sindi avatud noortekeskuse eest. Rong teeb päeva jooksul kolm tiiru – väljumised toimuvad kell 12, 13 ja 14. Peatused on valitud nii, et need jääksid külastuspäeva olulisemate sõlmpunktide juurde. Rongi täpse marsruudiga saad tutvuda siin.
Külastuspäeval on Sindis avatud ka kohvikud ja söögikohad, kus saad einestada või head-paremat teele kaasa võtta. Päeva lõpetab ansambli Mustad Kolonelid etteaste Sindi seltsimajas kell 16 .
Avastusretk “Sindi lood” on suurepärane võimalus tutvuda Sindi ajaloo, arhitektuuripärlite ja loodusrikkusega. Tule avasta Sindi värvikas ajalugu ja seni rääkimata lood!
Osalemiseks ei pea ette registreerima – tule lihtsalt kohale! Pane kuupäev kalendrisse ja kohtume 6. aprillil Sindis!
Külastuspunktid
Sindi raudteejaama peahoone – Sindi avatud noortekeskus
Kultuurimälestiste hulka kuuluv Sindi raudteejaama peahoone valmis 1927. aastal ja täitis oma otstarvet kuni 1969. aastani, mil Lelle-Pärnu raudteetrass uue laiarööpmelise raudteelõigu valmimise järel Sindist eemale juhiti. Pärast raudteejaama sulgemist tegutses hoones postkontor. Alates 2005. aastast asub endises raudteejaama peahoones Sindi avatud noortekeskus, kuid aimatavaid detaile kunagisest raudteejaamast võib siit leida ka tänapäeval. Külastuspäeval saad tutvuda raudteejaama ajalooga, osaleda töötubades ja vaadata lühifilme Sindi linna ja raudtee ajaloost.
Paide mnt 5 raudteetööliste kortermaja – Tori valla piirkonnapolitsei
Paide maantee 5 asuvas endises raudteetööliste kortermajas on varem olnud perearstikeskus ja praegu tegutseb siin Tori valla piirkonnapolitsei. Kohapeal saad lähemalt tutvuda maja ajaloo ja politseitööga Sindis. Avastamisrõõmu jagub nii suurtele kui väikestele. Näiteks saad katsetada sõrmejälgede andmist ning lastele on joonistamisnurk ja mängulised ülesanded erinevatest valdkondadest.
Paide mnt 7 raudteetööliste kortermaja – EELK Sindi kogudus
Paide maantee 7 asuvas raudteetööliste kortermajas tegutseb alates 1998. aastast Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Sindi kogudus. Külastuspäeval saad uudistada jumalateenistuse saali ja ringi vaadata pühapäevakooli ruumides. Tutvuda saad ka väljapanekuga ajaloost. Lastele on meisterdamisnurk, mis aprillile kohaselt on ülestõusmispühade teemaline.
Sindi tarvitajate ühisuse äri- ja eluhoone – kohvik Julius
Eestimaa esimene tarvitajate ühisus asutati 1902. aastal just Sindis. Muinsuskaitse all olev Raudtee tn 20 asuv tarvitajate ühisuse äri- ja eluhoone ehitati 1930ndatel aastatel. Praegu tegutseb majas kohalike seas populaarne kohvik Julius, mis väärib kahtlemata külastamist, sest on tuntud nii oma erilise interjööri kui ka maitsvate roogade poolest. Külastuspäeval saad lisaks heale toidule tutvuda ka tarvitajate ühisuse tekkeloo ja maja värvika ajalooga.
Sindi Jumalailmumise kirik – Sindi uhkeim hoone

Sindi Jumalailmumise kirikus 2024. aastal. Foto: Karmen Kärg
1899. aastal ehitatud õigeusu kirik on üks Sindi uhkemaid hooneid. Pärast pikki keerulisi aegu ja taastamistöid on kirik taas oma ilu saavutamas. Külastuspäeva raames avab Sindi Jumalailmumise kirik kõigile huvilistele oma uksed. Uudistada saad kiriku ajalugu, imetleda kaunist arhitektuuri, rikkalikku välisdekoori ning kiriku sisemust.
Tekstiilivabriku ühiselamu – praegune Sindi sotsiaaltöökeskus
1973. a ehitatud ühiselamu oli kunagine tekstiilivabriku au ja uhkus. Aastakümneid hiljem olid aga ligi pooled 124-st ühiselamutoast tühjad, politsei oli majas igapäevane külaline ja paljud korterid olid nii räämas, et maja oli praktiliselt elamiskõlbmatu. Endine vabrikutööliste ühiselamu on praeguseks renoveeritud ja sellest on saanud kaasaegne sotsiaaltöökeskus. Hoones on 40 korterit ja majas on ööpäev läbi korrapidaja. Külastuspäeval saad igal pooltunnil sotsiaaltöökeskuse juhataja Anu Eisenschmidti juhendamisel teha uutes ruumides ringkäiku. Näha saad ka videoid kunagisest trööstitust olukorrast. Toimub keraamika töötuba – võimalik on savist meisterdada endale väikene külmkapimagnet. Sotsiaaltöökeskuse juures seab end sisse ka Toidutiimi toiduauto kostitab külastuspäeval osalejaid maitsva tänavatoiduga.
Sindi tuletõrje selts – külastuspunkt Sindi kalevivabriku siseõues

Sindi tuletõrje selts oma staabi ees enne 1940. aastat. Foto Eesti Rahva Muuseum Eesti Rahva Muuseum ERM Fk 2160:390
Kas teadsid, et Sindi tuletõrje seltsi juured ulatuvad tagasi kalevivabriku algusaegadesse? Vabriku siseruumidesse külastuspäeval ei pääse, küll aga saad kunagise vabriku sisehoovis lähemalt kuulda kalevivabriku ja tuletõrje ajaloost, samuti tutvuda tuletõrjemundritega ning proovida kätt erinevates kustutusviisides. Lapsed saavad kehastuda päästjaks, uudistada päästeautot ja mängida kustutusvahendite memoriini. Igal pooltunnil tulevad esitamisele põnevad lood Sindi tuletõrje ajaloost ja selle rollist läbi aegade.
Sindi saun
„Kui inimesed on üheskoos saunas käinud, siis on nad omad inimesed, peaaegu sõbrad. Saun teeb kõik ühesuguseks…“ – A. H. Tammsaare, “Tõde ja õigus” II osa, 25. peatükk.
Sindi saun rajati kalevivabriku tellimusel ja vabriku algusaegadel oli ühiskondlik saun ainus koht, kus vabrikutöölised said oma ihu harida. Sindi saun on täitnud ka raviasutuse rolli. Näiteks olla saunas oma oskusi ja teenuseid pakkunud kupumoorid. Külastuspäeval saad tutvuda kohalike saunalugude ja ravivõtetega. Samuti saad rohkem teada saunakultuuri kohta ning räägime hügieenist, seebist, saunavihast, ujumisonnidest ja sakstesaunast.
Sindi gümnaasium – kultuurimälestis aastast 1901
Sindis hakati haridust andma juba 1837. aastal, mil Sindi kalevivabriku omanik Johann Christoph Wöhrmann avas elementaarkooli välismaalastest vabrikutöötajate lastele. Sindi gümnaasiumi kolmekorruseline punastest tellistest koolimaja valmis 1901. aastal. Lisaks algkoolile tegutsesid hoones lasteaed ja luteri kirik. 1950ndate lõpus hakkas siin tegutsema keskkool, alates 1997. a kannab kool Sindi gümnaasiumi nime. Sindi gümnaasiumi hoone on kantud ka kultuurimälestiste registrisse. Igal täistunnil saad kuulata Marko Šorini kaasahaaravat loengut kooli ajaloost. Avatud on kohvik.
Sindi seltsimaja – kohaliku elu keskpunkt
Sindi klubihoone avati 1965. aastal ja valminud hoonet kirjeldati omal ajal kui vabariigi kõige suuremat lava. 2022. aastal sai klubihoone täielikult uue ilme – vahetati välja tehnosüsteemid, paigaldati uus heli- ja valgustehnika ning lavamehaanika, samuti vahetati kogu sisustus. Uues renoveeritud 410-kohalises saalis on suurepärane akustika – arvestades saali suurust, siis ilmselt üks paremaid Eestis. Külastuspäeva raames toimuvad tutvustavad ringkäigud, vestlused Sindi kultuuriloost ja avatud on kohvik. Vaadata saad näitusi – Sindi seltsimaja lugu, Anneli Tohti käsitöönäitust “Vanast uus” ning Ülo Soometsa fotonäitust. Igal täistunnil saad kuulata Sindi muusikakooli noortebändide kontserti.
Kõrsa raba – endine turbakaevandus ja õpperada
Kõrsa rabal oli ouline roll nii kalevivabriku tarbeks turba kaevandamisel kui ka ülejäänud linna arenguloos. Nüüdseks on alustatud jääksoo taastamistöödega ja Saiasoos on valminud õpperada. Külastuspäeval saad matkaraja alguses tutvuda Kõrsa raba ajalooga. Võimalus on läbida omal käel 4 km pikkune õpperada. Rajal on seitse põnevat punkti, kus saad mõõta näiteks veetaset ja tundma õppida soode elurikkust.

Kõrsa raba harrastusteaduse rada 2025. aastal
Vanadekodust raudteejaamani – Sindi elamuehitus 1930.-tel
Põnev rännak Sindi miljööväärtuslikel tänavatel alguspunktiga Mänguvälja tn 7
Igal täistunnil arhitekt Kristjan Kullerkani juhendamisel toimuv rännak Sindi ajaloolistel linnatänavatel jutustab põnevaid lugusid pea saja aasta vanustest paikadest ja hoonetest ning Sindi linnaruumi arengust pärast kitsarööpmelise raudteeühenduse avamist. Jalutuskäik algab Mänguvälja tänavalt ja liigub edasi Aia tänavale, kust algab 30ndate aastate Sindile ja teistele sama ajastu puitasumitele omane viilkatusega puidust kuni nelja korteriga elamute piirkond, mis on annab hästi edasi tolle ajastu eluolu ja hõngu. Rännaku lõpp-punktiks on kunagine raudteejaama perroon.
Toit ja jook
Selleks, et “Sindi lugude” päev kulgeks mõnusalt, avavad 6. aprillil oma uksed ka mitmed söögikohad. See on hea võimalus teha vahepeal üks paus ja nautida maitsvat einet hubases kohvikus või värskes õhus.
- Alla Koogiköök (Pärnu mnt 23a) – legendaarne pagarikoda, kus hõrgutised kaovad lettidelt sama kiirelt nagu soojad saiad.
- Kohvik Julius (Raudtee tn 20) – hubane kohvik ajaloolises hoones, mis on tuntud maitsvate kõhutäite poolest.
- Leek (Sindi seltsimaja, Pärnu mnt 44) – toiduauto Leek pakub sel korral tänavatoitu Sindi seltsimajas.
- Toidutiim (Sindi sotsiaaltöökeskus, Pärnu mnt 27a) – Sindi sotsiaaltöökeskuse juures seavad end toiduautoga sisse Herkki Ruubel ja Sindi juurtega Sören Mäesalu, kelle hot dog’id ja burgerid viivad keele alla.