Tori valla uudised

01.04.2025
Tori vald

Jäätmete sorteerimine pole raketiteadus

Jäätmete sorteerimine on üks lihtsamaid viise, kuidas igaüks meist saab vähendada endanegatiivset mõju keskkonnale. See on oluline samm loodusressursside säästmiseks ja keskkonna puhtana hoidmiseks. Jäätmete korrektne sorteerimine tagab, et materjalid saaksid taaskasutusse suunatud, vähendades niiviisi prügilatesse ladestavate või põletusse minevate jäätmete hulka.

Enamik jäätmeid, mis kodumajapidamises tekivad, kipuvad korduma. Kui selgeks saab, millise jäätmeliigiga tegu on ja kuhu see käib, ei pea järgmisel või ülejärgmisel korral enam sellele mõtlema. Jäätmete sorteerimine aitab ka raha säästa – kui jäätmeid liigiti sorteerida, saab segaolmejäätmete mahuti väiksema vastu vahetada või muuta harvemaks mahuti tühjendamist.

Ülevaade kodumajapidamises enim tekkivatest jäätmetest ja nende üleandmise võimalustest

  • SEGAOLMEJÄÄTMED

Need on liigiti kogumisest üle jäänud olmejäätmed või nende sortimisjääk. Näiteks määrdunud ja katkised riided, jalanõud, pehmed laste mänguasjad, toidujäätmetena tekkivad suured kondid, toidulisandid ja vitamiinid, kosmeetika, mähkmed, kassiliiv, CD-plaadid, tühjad/katkised pastapliiatsid, kirjaklambrid, hõõgniidiga lambipirnid, jahtunud tuhk, suitsukonid, kasutatud pabernõud, peegli- ja klaasikillud, katkised nõud (kastrulid, pannid, taldrikud jne) jms.

Üleandmine: korraldatud jäätmeveo raames jäätmevedajale (AS Eesti Keskkonnateenused). Kui mingil põhjusel leping jäätmevedajaga veel puudub, saab selle mugavalt sõlmida, võttes vedajaga ühendust telefoni teel 435 5025 või meili teel viljandi@keskkonnateenused.ee.

  • BIOLAGUNEVAD TOIDUJÄÄTMED

Need on pagaritooted, kohvi- ja teepaks, toidujäätmed, näiteks liha- ja kalajäätmed, köögi- ja puuviljad (sh koorimisjäägid), leib, sai, poolfabrikaadid, juust, või ja margariin ning muud tahked toidujäätmed, näiteks majapidamispaber, pabersalvrätid, paberfiltrid, toataimed ja lõikelilled.

Üleandmine: korraldatud jäätmeveo raames jäätmevedajale (äravedu on tasuta).

Lubatud on kohapealne nõuetekohane kompostimine.

  • BIOLAGUNEVAID AIA- JA HALJASTUJÄÄTMED

Need on aedade ja haljasalade hooldamisel tekkinud biolagunevad jäätmed nagu rohi, lehed, peened oksad, hein ja taimed.

Üleandmine: korraldatud jäätmeveo raames jäätmevedajale (äravedu on tasuta ja toimub tellimuse alusel aprillist novembrini) või näiteks Põlendmaa prügilasse (tasuline). Jäätmevedajale ei saa üle anda suuremaid puuoksi ja kände, need saab viia prügilasse.

Lubatud on kohapealne nõuetekohane kompostimine.

  • SEGAPAKENDIJÄÄTMED

Need on nt tühjad piimatoodete- ja mahlapakid, konservikarbid, purgid, kaaned ja korgid, kilekotid, šampoonipudelid, hambapastatuubid, pandimärgita pudelid, tühjad kodukeemia pudelid ja värvipurgid jne. Kemikaale sisaldava pakendi puhul tuleks pakend kindlasti kemikaalist täielikult puhastada. Tavapakendi puhul piisab loputamisest.

Üleandmine: korraldatud jäätmeveo raames jäätmevedajale (äravedu on tasuta) või avalikesse pakendikonteineritesse viimine.

  • VANAPABER JA KARTONG

Need on ajalehed, ajakirjad, reklaamtrükised, joonistuspaber, ümbrikud, kaanteta raamatud ning puhas paber ja papp.

Üleandmine: korraldatud jäätmeveo raames jäätmevedajale (äravedu on tasuta) või  avalikesse paberikonteineritesse viimine või nt Raba tn sorteerimisjaama viimine (puhaste ja kuivade paberi- ja papijäätmete üleandmine on tasuta).

  • SUURJÄÄTMED

Need on jäätmed, mida kaalu või mahu tõttu ei ole võimalik paigutada jäätmemahutisse (nt mööbliesemed, vaibad, madratsid, kardinapuud, aknaraamid, kraanikausid jms).

Üleandmine: korraldatud jäätmeveo raames jäätmevedajale (äravedu on tasuta ja toimub tellimuse alusel) või nõuetekohasesse kogumiskohta viimine, nt Põlendmaa prügilasse (üleandmine on tasuline).

Korralikud mööbliesemed on soovituslik pakkuda mõnele taaskasutuspoele (nt Sõbralt Sõbrale, Uuskasutuskeskus).

  • TEKSTIILIJÄÄTMED

Need on kasutuskõlbmatud riided, jalanõud, (nt käe- ja seljakotid), kodutekstiilid (nt rätikud, voodipesu, kardinad), tekstiilist valmistatud mänguasjad.

Üleandmine: korraldatud jäätmeveo raames jäätmevedajale (äravedu on tasuta ja toimub tellimuse alusel).

Korralikud riided ja kodutekstiilid on soovituslik viia nt Pärnu linnas asuvasse MTÜ Uuskasutuskeskus kogumismajja.

  • PANDIPAKEND

Need on pandimärgiga klaas- ja plastpudelid, plekkpurgid.

Üleandmine: müügikohtades asuvatesse tagastuspunktidesse.

  • EHITUS- JA LAMMUTUSJÄÄTMED (KA REMONDIJÄÄTMED)

Need on kivid, ehituskivid ja tellised, krohv, betoon, kips, lehtklaas, raud- betoon ja betoondetailid, puit, tapeet, kraanikausid, WC-potid, dušinurgad, haua äärekivid, ehitusvill, torud, plastaknad, ehitusplast, keraamilised plaadid, jm.

Üleandmine: nõuetekohasesse kogumiskohta, nt Põlendmaa prügilasse (üleandmine on tasuline) või jäätmevedaja käest tellitud ehitusjäätmete konteineriga.

  • VANAREHVID

Need on sõiduauto vanad ehk kasutuskõlbmatud rehvid.

Üleandmine: nõuetekohasesse kogumiskohta, nt Raba sorteerimisjaama, kus Tori valla elanikult võetakse aastas kuni kaheksa vanarehvi vastu tasuta.

Teadmiseks ‒ uusi rehve ostes saab vanad rehvid üle anda turustaja müügikohta või rehviettevõtjale! Rehvide edasimüüjatel on kohustus üks ühele vanad rehvid oma töökojas vastu võtta, kui klient ostab töökojast uued rehvid.

  • ELEKTRI- JA ELEKTROONIKAJÄÄTMED

Need on nt külmik, pliit, pesumasin, raadio, föön, lokitangid, kõrvaklapid, arvuti, printer, mobiiltelefon, patareidega mänguasjad, e-sigaretid jm.

Üleandmine: nõuetekohasesse kogumiskohta, nt Sindis Pärnu mnt 24 asuvasse elektroonikajäätmete konteinerisse, Raba tn sorteerimisjaama või Põlendmaa prügilasse (komplektsete elektroonikajäätmete üleandmine on tasuta). Lisaks toimub kord aastas kogumisring.

Töökorras vana elektroonika soovituslik pakkuda mõnele taaskasutuspoele (nt Sõbralt Sõbrale, Uuskasutuskeskus).

Teadmiseks ‒ kui ostad uue kodumasina, võid vana kodumasina müüjale tagastada. Vahetuse põhimõtte aluseks on, et tegemist on sarnaste elektroonikaseadmetega.

  • OHTLIKUD JÄÄTMED

Need on nt päevavalgus- ja säästulambid, leedpirnid, elavhõbedat sisaldavad jäätmed (nt vanad kraadiklaasid), õlid ja õlifiltrid, lahustid, värvi-, laki-, liimi- ja hermeetikujäägid, happed, leelised, fotokemikaalid, taimekaitsevahendid, kodukeemia (nt pesuained, puhastusvahendid), patareid ja akud, ravimijäätmed, jm.

Üleandmine: nõuetekohasesse kogumiskohta, nt Raba tn sorteerimisjaama või Põlendmaa prügilasse (üleandmine tasuta, kuid kehtivad piirkogused). Lisaks toimub kord aastas kogumisring.

Asbestijäätmete (eterniidi) üleandmine: nõuetekohasesse kogumiskohta, nt Põlendmaa prügilasse (üleandmine on tasuline). Lisaks toimub kord aastas kogumisring.

Kasulikud kontaktid

Paikre sorteerimisjaam: Raba 39, Pärnu linn. Tel 445 5750, Koduleht, e-post info@paikre.ee

Paikre prügila: Põlendmaa küla, Pärnu linn, Pärnumaa. Tel 445 5750, Koduleht, e-post info@paikre.ee

Jäätmevedaja AS Eesti Keskkonnateenused: koduleht; tel 435 5025, e-post viljandi@keskkonnateenused.ee

Tori vallas saab korraldatud jäätmeveo raames vedajale üle anda seitse jäätmeliiki.