Tori valla uudised
Lemmiklooma pidamisest ja lemmiklooma pidajatest
Kellele meist ei meeldiks omada neljajalgset sõpra, olla temale heaks koolitajaks või lihtsalt heaks peremeheks. Heaks peremeheks olemine tähendab aga vastutust ja vastutusega seotud kohustuste täitmist. Seda seepärast, et koerad-kassid oleks omanike poolt hooldatud, vaktsineeritud, toidetud ja mis peamine – ei pääseks oma tahtmist mööda hulkuma sinna, kus halval juhul võib lemmikloom panna ohtu kellegi elu või satub ohtu tema enda elu.
Tori vallas on aja jooksul tekkinud mitmeid, tihti ka raskesti lahendatavaid naabrite vahelisi tülisid, mille tegelik algpõhjus on vallas kehtestatud koerte ja kasside pidamise eeskirja hoolimatu eiramine.
Seega ei ole liig meelde tuletada, et Tori vallas vastu võetud koerte ja kasside pidamise eeskirja § 2 kehtestab lemmiklooma pidamise üldnõuded. Eeskirjast tulenevalt peab lemmiklooma territoorium olema piiratud nii, et lemmikloom sealt omal tahtel välja ei pääse ja lemmiklooma pidaja peab välistama lemmiklooma ärajooksmise ja inimestele või loomadele kallaletungimise võimaluse. Lahtiseletatult tähendab see, et kassid ja koerad peavadki olema rangelt piiritletud alal, näiteks tarastatud aias või peremehe kodus suletud ukse taga. Kui näiteks lemmikloom roomas aiavärava alt läbi, värav oli avatud või piiritletud alal ei ole üldse väravat ja lemmikloom väljus territooriumilt, on tegu juba eeskirja mõistes omanikupoolse järelevalve puudumisega. Lemmiklooma järgmisi tegevusi ei ole võimalik ette prognoosida, reeglina järgnevad naabrite kaebused, et vabalt ringijooksev koer hirmutab möödujaid või hulkuv kass kakleb liigikaaslasega ja märgistab naabrimehe sõidukit. Neil juhtudel on õigus sekkuda pädevatel Tori valla ametnikel, viia lemmiklooma omanikuga läbi vestlus, koostada kirjalik märgukiri või koostada eeskirja rikkujale ettekirjutus-hoiatus koos sunniraha täitmisega. Juhul, kui lemmikloom ründas ja sellega kaasnes vigastus teisele loomale või inimesele, muutub olukord juba tõsisemaks ja koerte kasside pidamise eeskirja rikkumise eest, kui see on põhjustanud varalise kahju või inimesele tervisekahjustuse, võidakse karistada rahatrahviga kuni 200 trahviühikut. Halvemal juhul võib lahtipääsenud koera rünnak lõppeda inimesele eluaegase invaliidistumisega.
Tori valla koerte ja kasside pidamise eeskirja § 4 sätestab lemmikloomade märgistamise ja nende üle arvestuse pidamise. Märgistamise kohustus tähendab seda, et koer peab olema (kass võib olla soovituslikult) märgistatud mikrokiibiga. Neid toiminguid viib läbi kohalik veterinaar või loomakliiniku veterinaar. Selline kohustuslik kiibistamise toiming peab olema tehtud hiljemalt kolme kuu jooksul pärast koera sündi. Lisaks eelpool nimetatule peab lemmikloom olema vaktsineeritud erinevate taudide vastu ja veterinaari poolt lemmikloomaregistrisse kantud. Lemmikloomaregister on lemmiklooma omanikule eriti kasulik juhul, kui lemmik juhtub kaduma või ära jooksma. Mikrokiibi kaudu saab hulkuva või ärajooksnud looma identifitseerida ja tema omaniku kindlaks teha. Vajadusel pakub Tori vald loomaomanikele abi looma lemmikloomaregistrisse kandmisel.
Ei tohi unustada, et Tori valla koerte ja kasside pidamise eeskirja § 3 nõuab seda, et lemmiklooma tohib viia avalikku kohta jalutusrihmaga või kandmisvahendis, et oleks tagatud kaaskodanike ja teiste loomade ohutus. Lemmikloomaga jalutades on loomaomanik kohustatud koristama looma väljaheited.
Omalt poolt soovin kõigile lemmikloomaomanikele turvalist ja mõistlikku, eeskirjast lähtuvat ja ohutut loomapidamist.
Autor: Andres Riivits, Tori valla korrakaitseametnik