Tori valla uudised

17.05.2024
Tori vald

Praktilised koolitused kasvatasid Tori valla elanike valmisolekut kriisiolukordadeks

Eelmise aasta lõpus avalöögi saanud kriisikoolituste sari Tori valla elanikele on selleks korraks läbi.

Kokku toimus detsembrist aprillini kümme koolitust üle valla: Sindis, Ares, Toris, Saugas, Suigus, Jõesuus, Tammistes, Taalis, Seljal ja Kilksamal. Seejuures oli iga kohtumine kujundatud vastavalt piirkonna eripäradele. Kokku käis koolitustel tarkust ammutamas ja mõtteid vahetamas pea 150 inimest.

Peamine põhjus, miks taoline koolitusformaat loodi, on ennekõike seotud kahe olulise faktoriga: muutuvad ilmastikuolud ja Eesti geograafiline asukoht.

Erinevad vaatlusandmed kinnitavad, et ilmaolud muutuvad aina heitlikumaks: sagenevad ootamatud lumetormid, tormituuled, põuaperioodid jms. See kõik võib halvata meie igapäevaelu kui katkeb mõni elutähtis teenus (elekter, vesi, küte, kanalisatsioon, side).

Lisaks peame arvesse võtma ka Eesti geograafilist asukohta. Me oleme ja jääme NATO piiririigiks ja peame sellega igapäevaselt arvestama ja vastavalt ka ühiskonna toimepidevuse tagama. Põhjanaaber Soome on aastakümneid oma varjumisvõimekust arendanud ja sellesse investeerinud, ka Eesti on selles valdkonnas jõudsaid arenguhüppeid teinud.

Praeguseks on tähistatud üle 200 avaliku varjumiskoha ja töö selles osas jätkub, samuti pööratakse järjest enam tähelepanu kodustele varjumisvõimalustele ja nende kohandamistele. See kõik ei tähenda, et tänase seisuga oleks Eesti julgeolekule oht, kuid ettearvamatu naaberriigi kõrval on suurim heidutus just inimeste valmisolek ükskõik milliseks hädaolukorraks.

Milline on teie kodune hakkamasaamise varu? Kui kaua te tegelikult ilma kõrvalise abita hakkama saate? Olete oma pere või lähedastega mõelnud läbi tegutsemise ohuolukorras? Need on vaid mõned küsimused, mida kriisikoolitusele tulnutelt küsiti.

Praktilisi nõuandeid, mida teha pikemaajalise elutähtsa teenuse nagu elektri- või veevarustuse katkemise korral, jagas koolitustel päästeameti Lääne päästekeskuse ennetusbüroo ennetuspartner, Sindi tuletõrje seltsi vabatahtlik Merilin Aaslaid.

Kriisiolukorras on päästjad, korrakaitsjad ja omavalitsus hõivatud olukorra lahendamise ja avalike teenuste tagamisega, mistõttu kõigi abivajajateni koheselt ei jõuta. Seetõttu on oluline, et inimestel oleks teadmised ja oskused saada kriisi ajal vähemalt seitse päeva ise hakkama saada.

Igal elanikega kohtumisel oli kohal ka Tori vallavanem Lauri Luur, kes selgitas omavalitsuse rolli kriisiolukorras. Seadusandlikus vaates on omavalitsuse roll teede sõidetavuse tagamine ning ühisveevärgi ja kaugkütte toimepidevuse korraldamine, kuid lisaks sellele tuleb hoolitseda koolide ja lasteaedade toimise eest, tagada vajadusel evakuatsioonikohtade olemasolu ja palju muud, mis kriisolukorras vajalik. Lihtsustatult tuleb teha kõik selleks, et olukord laheneks ja igapäevaelu saaks jätkuda ka kriisisituatsioonis.

Koolituse tagasisideküsitlustest selgus, et kohtumistel jagatud info pani osalejaid mitte ainult mõtlema kriisiolukordades hakkamasaamisele, vaid ka tegutsema ja üle vaatama oma koduseid varusid. Positiivselt mõjus seegi, et pea kõik tagasisidet jaganud elanikud olid vajadusel valmis aitama naabreid ja kogukonda ning panustama vabatahtliku tööga.

Ehkki kriisikoolitused on selleks korraks läbi, siis elanike teavitustööga jätkatakse. Päästeamet pakub kõikidele Eesti elanikele võimalust tellida tasuta koolitusi hädaolukorraks valmistumise teemal. Koolitusi saavad tellida ettevõtted oma töötajatele, korteriühistud, lastelaagrid, avalike ürituste korraldajad jne. Rohkem infot koolituste kohta jagab Lääne päästekeskuse ennetusbüroo.

Elanike tagasiside koolitusele:

  • „Huvitav õhtu. Väga positiivne, et kaasatud oli ka vallavanem! Tekitas suuremat usaldust. Samuti oli hea, et öeldi välja, millega kriisis jõutakse tegeleda ja millega mitte ning millised on selle võimalikud tagajärjed (nt kanalisatsiooni puhul). Kokkuvõtvalt väga õnnestunud ettevõtmine!“
  • „Sellist teabepäeva on kindlasti vaja koolides, töökeskkondades jne.“
  • „Tore ja kasulik üritus. Lisaks uuele infole oli tore näha ja suhelda vallaametnikega (kellega muidu tihti kokkupuudet ei olegi). Samuti sai kohtuda aktiivsemate kogukonnaliikmetega.“

Autor: Kati Saagim, Tori valla kommunikatsiooninõunik