12.07.2024

Selgunud on Tori valla kauneimad kodud

Tori vald korraldas selgi aastal traditsioonilise konkursi Kaunis Kodu. Seekord oli osalejaid kahes kategoorias: pereelamud tiheasustuses ja korter- või ridaelamud. Tänavuste võitjate märksõnadeks on „taaskasutus” ja „isetehtud”, mis näitab kogukonna keskkonnateadlikkust ja loovust. Silma paistis ja uudsena mõjus see, et vihmavee kogumiseks ja taimede kastmiseks on ise välja ehitatud terved süsteemid. Järjest enam on au sees kompostimine. Palju oli juttu metsloomadest aedades ja sellest, kui tore on, kui saab elada koos lindude, loomade, kõikvõimlike liblikate ja tolmeldavate putukatega. Vahel teevad metskitsed küll aiapidajale meelehärmi, kuid alati on lahendusi, kuidas koos eksisteerida.

Kauneimaks pereelamuks pidas konkursikomisjon Tammistes Kummeli 13 asuvat kodu. Võitja eristub keskkonnasõbralike lahendustega. Aiakujundus on perenaise enda kätetöö ja peegeldab tema suurt huvi aianduse vastu. Aeda ja peenardesse on valitud pigem pärismaised taimed ‒ Eestis küll laialt levinud, aga põnevaks ja eksootiliseks vormitud. Pererahvas on ise ehitanud vihmavee kogumise süsteemi, mida kasutatakse taimede kastmiseks. Joogivett kasutatakse alles siis, kui vihmaveest ei piisa. Taimede valik, istutamine ja hooldus on tehtud südamega. Lillekastide ja amplitega on kaunistatud ka kõrvalhoone ning laste mänguväljak. Samuti paistab silma hea koostöö naabritega – pererahvas jagab naabritega ühist robotniidukit, mille liikumiseks on aedadesse tehtud spetsiaalsed avad.

Teise koha võitis Tammistes Karukella 8 asuv eramu. Kaunis aed Pärnu jõe ääres võlub mitmekülgsuse ja suurejoonelisusega. Selle kodu aiakujundus ja välialad on rikkalikud ning hoolikalt planeeritud. Suur krunt on istutusaladega oskuslikult eri aiaruumideks jagatud, seejuures on säilitatud piisavalt avarust. Silm puhkab okaspuude eri vormidel ja värvidel, rahulikku muljet süvendab taimede kordumine. Huvitava leiuna väärib esile tõstmist vana looreha kasutamine dekoratiivelemendina.

Kolmaski koht läks Tammistesse. Orava tee 10 asuv eramu tõuseb esile looduslähedase lähenemisega. Erinevalt mitmest naabruses asuvast krundist on siin alles jäetud kõrged männid ja kuused ning nende all asuv looduslik mustikapuhmastik. Teravam silmapaar leiab ühe männi tüve küljest ka käbide ja samblaga kaetud linnupesakasti. Kõik see lisab koduaiale unikaalsust ja looduslähedust.

Sindis Mänguvälja 3 elav pererahvas on teinud tänuväärse töö vana puitmaja taastamisel. Kaugelt paistab silma Tori kihelkonna triibumustri järgi rõõmsaks värvitud lippaed. Sama värviskeemi on kasutatud ka maja ilme erksamaks muutmisel.

Korter- või ridaelamute kategoorias oli üles seatud kaks kandidaati. Kauneimaks tunnistati Sindis Jaama 3 asuv kortermaja, mis paistab silma uuenduslike ja keskkonnasõbralike lahendustega. Taimede kastmiseks kasutatakse vihmavett, mida kogutakse isetehtud süsteemi abil. Hoovis ja majaümbruses leiduvad dekoratiivelemendid, lillekastid ja muugi on majaelanike endi kätetöö. Märkimist väärib taaskasutatud materjalide eelistamine. Õueala planeering on hoolikalt läbi mõeldud ning ilu ja funktsionaalsus väga sujuvalt ühendatud. Isegi kõrvalhoonest on saanud pilgupüüdja. Silma hakkavad kaunid õitsejad ja okaspuud ja kogu hoov on laitmatult korras.

Teise koha võitja, Sauga alevikus Hirvela 16 asuv kortermaja on hea näide, kuidas ühtse ühistuna oma maja ja ümbruse eest hoolitsemine viib suurepäraste tulemusteni. Kortermaja ümbrus on kaunistatud amplite ja elupuudega, mis loovad ilusa ja uhkust tekitava keskkonna.

Tori valla kauni kodu konkurss näitas sel aastal, kui olulised on kodu ja selle ümbruse kaunimaks muutmisel taaskasutus ja isetehtud lahendused ‒ mõlema kategooria võitjad on selle suurepärased näited.

Vaata pilte siit.