Tori valla uudised

29.12.2023
Tori, Tori vald

Tori valla aasta tegu on uue Tori silla valmimine

Tori valla aasta teoks 2023 sai kindla ülekaaluga uue silla valmimine Tori alevikus. Teiseks hääletas rahvas Sindi kärestiku, kaldaala ja roheala valmimise. Kolmandaks tuli napi eduga Sindi seltsimaja renoveerimine, mis edestas Tammiste lasteaed-algkooli juurdeehituse valmimist vaid kolme häälega.

Uus Tori sild on üle 140 meetri pikk ja 15 meetrit lai. Sõiduosa laius on üheksa meetrit ja kummagi kõnnitee laius 2,5 meetrit. Silla ehituseks kulus 1900 kuupmeetrit betooni. Et kohalikud olid väga huvitatud silla sobivusest Tori ajaloolisesse ja looduslikult kaunisse keskkonda, kaasati esialgu tüüpprojektina kavandatud silla loomisesse arhitektid. Arhitektuurikonkursi tulemusel valminud lahendus suhestub kohaliku keskkonnaga hästi ning arvestab nii Tori kiriku ja vabadussamba kui ka kuulsa Tori põrgu ilmega. Uue silla ehitamisega tagati normidele vastav kandevõime, suurenes sõidumugavus ja liiklusohutus.

Vajadus uue silla järele selgus juba aastaid tagasi, kui uuringute käigus selgus, et 1956. aastal ehitatud silla sambad ei ole enam tugevad ega terviklikud. Samuti ei vastanud sild tänapäevastele nõuetele ega liikluskoormusele. Nii tuligi vana sild lammutada ja rajada uus. Ehitustöödega alustati 2022. aasta aprillis, sild suleti 9. mail ja jäi mootorisõidukitele suletuks pea seitsmeks kuuks. Ümbersõit oli päris pikk – kasutada tuli Sindi või Papiniidu silda. Jalakäijate jaoks ehitati jõele ajutine sild. Liikluseks avati uus sild juba möödunud aasta 28. novembril, kuid töid jätkus tänavu suveni. Sild avati pidulikult 31. juulil. Tori silla ehituse tellis transpordiamet, töid tegi aktsiaselts TREF Nord.

Sindi kärestiku veepealne taristu, kaldaala ja roheala valmisid kahe eri projekti raames. Juunis alustati Sindi kärestiku veespordi ja veeturismi keskuse väljaarendamisega ning esimene etapp sai sügiseks valmis. Loodi taristu süstaslaalomi raja paigaldamiseks, ehitati teisaldatav sild ja muu vajalik inventar. Kaldaalale lisandus puude-põõsaste istutustega tublisti rohelust. Linnaruumi annab esimese etapi valmimine valgustatud jõeäärse promenaadi ja kärestiku äärde loodud mõnusad istumisalad. Kalamaja tee lõppu rajati projekti „Elurikas Tori vald” käigus roheala, mida katab suures osas looduslik kruusamuru ning ilmestavad kodumaistest taimedest lilleniidud, puud ja põõsad. Kruusamuru võimaldab alal korraldada ka suuremaid üritusi. Kogu avalik ruum kärestikukeskuse piirkonnas on loodud selleks, et seal oleks inimestel mõnus jalgsi ja jalgrattaga liikuda. Roheala juurest leiab peatumiskohad, kuhu jõe äärde uudistama minejad saavad oma sõidukid parkida. Kärestikukeskuse esimese etapi ehitas osaühing Atemo, töid toetati maakondlike arengustrateegiate elluviimise toetusmeetmest. Roheala valmis osaühingu Mefab käe all. Projekti „Looduspõhiste lahenduste pilootalade loomine elurikkuse suurendamiseks Tori vallas” (lühidalt „Elurikas Tori vald”) toetas keskkonnainvesteeringute keskus läbi kliimamuutustega kohanemise meetme, toetust rahastab Euroopa Majanduspiirkond.

Sindi seltsimaja renoveerimistööde käigus sai uue ilme kogu maja: vahetati uksed-aknad ja katus, soojustati pööningud, remonditi kõik ruumid, hoones on uus elektri-, vee-, kütte-, valve- ja ventilatsioonisüsteem. Uus köök annab võimaluse valmistada ette peolaudu, teenindada sündmusi ja anda kokandustunde. Väikeses saalis on taas aknad ning korralikult sisustatud kohvikulett koos külmikute ja muu tarvilikuga. Seltsimajas on nüüd harukordselt hea akustikaga suur saal ja uus lavamehaanika. On öeldud, et tegu on omasuuruste seas Eesti kõige parema akustika ning tehnilisi võimalusi pakkuva saaliga. Nii suures kui väikeses saalis on kaasaegsed ja võimalusterohked heli- ja valgussüsteemid. Seltsimaja renoveerisid osaühingud Qualitis Ehitus ja Ehitusfirma FIDELE. Projekti toetati meetme „Kliima 2.9.1 Avaliku sektori hoonete energiatõhusus” vahenditest.

Tori valla aasta teo kandidaate sai esitada igaüks. Välja pakuti silmapaistvaid tegusid eri piirkondadest ja valdkondadest. taas oli kandidaatide hulgas nii ettevõtete kordaminekuid kui ka riigi ja omavalitsuse tegusid. Jõulude lõpuni kestnud rahvahääletusel sai valida 22 teo vahel, kokku andis oma hääle tervelt 676 inimest. Suur aitäh kõikidele!

Tori valla aasta teo paremusjärjestus:

1. Tori silla valmimine 16,7%

2. Sindi kärestiku, kaldaala ja roheala valmimine 13,2%

3. Sindi seltsimaja renoveerimine 11,1%

4. Tammiste lasteaed-algkooli juurdeehituse valmimine 10,7%

5. Eametsa kergliiklustee rajamine 9,5%

6. Jalgpalliklubi Tammiste SC loomine 8,9%

7. Tori valla tantsupidu PõrguWärk 4,3%

8. Uuemetsa kergliiklustee valmimine 3,1%

9.-11. Sinti pumptrack’i rajamine; Kilksama kergliiklustee valmimine; Saugas valminud teenindusjaam Täkupoiss (2,7%)

12.-13. OÜ Sepa Veiste tiitel „Eesti parim talu 2023”; Sindis Pärnu mnt 51 muinsuskaitsealuse maja renoveerimine 2,5%

14. Via Baltica Sauga-Pärnu lõigu neljarealiseks ehitamise alustamine 2,4%

15. Kevadised nartsissi- ja tulbijõed 1,5%

16. Tori hobusekasvanduse ühis- ja tallikontserdid 1,3%

17. Projekti „Elurikas Tori vald“ koolituste sari 1,2%

18.-19. Näitus „Hingepüüdja“ Tori rahvamajas; Montessori mänguhommikud Sindi sotsiaaltöökeskuses 1%

20. Kaitseliidu tugikeskuse rajamine Eametsas asuvale Pärnu lennuväljale 0,7%

21. Tori valla mälumängusari SATS 0,4%

22. Jäätmemajanduses ümberkorraldused ja sellega kaasnenud selgitustööd 0,3%