Tori valla uudised

12.11.2024
Tori vald

Valla aastapäeval jagati tunnustusi

Valla aastapäeval tunnustati tänavusi aunimetusega pärjatuid. Tori valla aukodanik on Eduard Kakko, aasta tegijad aktsiaselts Alexela ja osaühing Onest Haldus ning aasta ettevõte osaühing PlasmaPro.

Lisaks anti tunnustused üle Tori valla aasta noorele, aasta sportlasele, aasta spordiedendajale, aasta sotsiaalvaldkonna edendajale ja aasta kultuuriedendajale.

Tori valla aasta noore tiitli said Mirjam Tamm ja Marwin Joseph Virkus.

Mirjam Tamm on 15-aastane Tori põhikooli õpilane. Õpilasesinduse esimehena aitab ta kaasa koolielu paremale korraldamisele. Mirjam tegeleb gaidlusega, mängib mitmeid pille, laulab ja tantsib. 2023. aastast kuulub Mirjam Tori valla noortevolikogusse ja on seal üks aktiivsemaid liikmeid. Ta on osalenud pea kõigil koosolekutel, olnud aktiivne kaasalööja ürituste korraldamisel ning üle-eestilistel koolitustel ja seminaridel. Ta koordineerib suhtlust õpilasesinduste, kohalike aktiivgruppide ja noortevolikogu vahel. Mirjam on esindanud valla noori Eesti noorteühenduste liidu üritustel ning tulemuslikult suhelnud valla ametnike ja koolidega. 2024. aastast osaleb Mirjam regulaarselt Urbact Econnecting projekti juhtrühma kohtumistel, kus tegeldakse liikuvuse küsimustega ning suurendatakse koostööd valla eri piirkondade vahel. Ta vastutas projekti raames toimunud Jõesuu külapäeva korraldamisel noortevolikogu osa eest. Tänavusel võidupühal valiti Mirjam Tori valla tuletoojaks kui tubli ja silmapaistev vallakodanik.

Marwin Joseph Virkus on 23-aastane tegus ja ettevõtlik noor, kes panustab Tori valla elu edendamisse ettevõtluse, õpetajatöö ja ühiskondliku tegevuse kaudu. Tori põhikooli vilistlasena lõpetas ta 2023. aastal Eesti maaülikooli põllumajanduse eriala bakalaureuseõppe ja jätkab magistriõppes loomakasvatuse õppekaval. Õpitud teadmisi rakendab ta lambakasvatajana Randivälja külas Mäeoja talus. Talu tegevusvaldkondadeks on nii põllumajanduslik kui metsanduslik tegevus. Talus kasvab umbes 60 lammast, maid on kokku 37 hektarit. Lisaks talupidamisele õpetab Marwin Joseph teist aastat Tori põhikoolis füüsikat. Ennastjuhtiva õpetajana on ta viinud end kurssi kaasaegsete õpetamismeetoditega. Marwin Joseph on õpetajana loonud usaldava ja paindliku õpikeskkonna, kus kasutatakse erinevaid õppevorme (aktiivsed arutelud, õppetegevused on seotud reaalse eluga), samuti otsib ta õpilaste motiveerimiseks võimalusi mitmesuguste projektide kaudu. Ta on võitnud nii laste kui kolleegide poolehoiu. Aktiivse kogukonnaliikmena lööb Marwin Joseph kaasa kohalikel üritustel ja paneb õla alla seal, kus tema teadmisi ja abi vaja on. Samuti on ta aktiivne Tori-Sindi jahiseltsi liige.

Tori valla aasta sportlase tiitli sai maadleja Robyn Paulberg.

Sintlane Robyn Paulberg hakkas maadlusega tegelema juba lasteaias. Tema põhiala on Kreeka–Rooma maadlus, kuid ta tegeleb ka teiste maadlusviisidega. Tänavu on tema parim saavutus U23 vanuseklassi Euroopa meistritiitel sumomaadluses. Eesti meistrivõistlustel sumos tõi Robyn Tori valda koguni kaks kulda ‒ absoluutkaalus ja kehakaalus üle 100 kg. Sumomaadluse maailmameistrivõistlustel saavutas ta täiskasvanute arvestuses 11. koha.

Robyn on esindanud Eesti koondist kuus korda maailmameistrivõistlustel ja 11. korda Euroopa meistrivõistlustel. Kümne hulka on ta end võidelnud kaheksal korral. Eesti meistrivõistlustelt on koju toodud pea 40 meistrivõistluste medalit erinevates maadlusviisides, nende hulgas seitse Eesti meistri tiitlit. Lisaks on Robyn osalenud paljudel rahvusvahelistel turniiridel erinevates maadlusviisides ja saavutanud seal auhinnalisi kohti. Maadlemise kõrvalt õpib Robyn Tartu tervishoiu kõrgkoolis füsioteraapiat.

Tori valla aasta kultuuriedendaja on Tori valla raamatukogu Sindi haruraamatukogu.

Sindi raamatukogu on lugemishuvi ja -harjumuse tekitamiseks kasutanud palju erinevaid võimalusi. Mudilasringis Raamaturüblikud said 3‒5-aastased raamatusõbrad Reelika Kullerkani juhendamisel jutte kuulata, raamatuid vaadata, koos mängida ja meisterdada. Algklassi õpilastele aitab teed raamatute juurde leida raamatukogu juhataja Rita Raudsepp, kes veab programmi Lugemistuhin, kus põnnid saavad lisaks lugemisele meisterdada. Sindi raamatukogu rakendab ka Lugemisisu programmi, mille eesmärk on innustada 5‒13-aastasi lapsi lugema. Raamatukogu eriliseks lisaväärtuseks oli sel hooajal pensionile läinud lugemiskoer Norbert, kellele lastel oli võimalik ette lugeda just nii hästi, kui parasjagu välja tuli.

Täiskasvanud lugejatel on Lea Küünla eestvedamisel võimalik koos käia Raamatukohvikus. Raamatukogu tegemistele lisavad värvi kirjanike autoriõhtud, käsitöö õpitoad, kõndimise huviring, näitused ja teemaõhtud.

Sindi raamatukogu on kasutanud nutikaid lahendusi, kuidas raamatkoguteenus inimestele lähemale tuua – raamatuid saab tellida raamatukappi ja tagastada tagastuskasti. Lugemismotivatsiooni hoidmiseks korraldab raamatukogu lugemisbingo ja lugemise proovikivi mänge. Asutusena on Sindi raamatukogu äärmiselt koostööaldis ja võtab agaralt osa valla üritustest.

Tori valla aasta sotsiaalvaldkonna edendaja tiitel anti MTÜ-le Naerata Ometi ja Kaja Rebasele.

MTÜ Naerata Ometi eesmärk on kaastundlik lähenemine, mille kaudu saavad abi erivajadusega lapsed, rahalistes raskustes pered, kaetud meditsiiniline tugi, nõustamine ja juhendamine ning tähelepanuta ei jää ka sotsiaalne teavitustöö. Oma tegutsemisaja jooksul on ellu viidud üle viiesaja suurema ja väiksema projekti, mitmega neist on jõutud ka Tori valda. Lõppenud projektiga „Õnnetus ei hüüa tulles“ abistas MTÜ Naerata Ometi perekonda, kelle kodu Tammiste külas sai tulekahjus kannatada. Heade toetajate abiga sai MTÜ abistada perekonda ehitusmaterjalidega. Projekti „Aitame üheskoos Raimol uuesti naeratada“ esimene osa on edukalt lõppenud ja noormees saanud vajaliku operatsiooni Soomes. Raimo aitamiseks on käimas järgmine projekt „Raimo teekond täisväärtusliku elu suunas“, et kokku saada järgmise operatsiooni raha. MTÜ juhatuse esimees Kuno Kompus ja projektijuht Heiki Lutschan koos oma meeskonna ja paljude vabatahtlikega teevad väsimatult tööd, et ühegi projekti jõud ei raugeks ja soovitud abi jõuaks inimesteni, kes seda kõige enam vajavad.

Kaja Rebane on Tori valla sotsiaalnõunik, kes on aastaid teinud oma tööd südame ja suure pühendumusega. Kaja üritab alati aktiivselt probleemidele lahendust leida, on väga koostööaldis ja edumeelne. Kaja on hea ning hinnatud koostööpartner ja kolleeg nii Tori vallas kui valdkonna inimestele väljaspool valda. Samuti on Kaja suurepärane ja usaldusväärne sisendiandja nii valla sotsiaalkomisjonile kui volikogule, kus tema esinemised on alati väga faktitäpsed, argumenteeritud ja professionaalsed. 

Tori valla aasta spordiedendaja on Jaan Stolts.

Jaan Stolts on südamega pühendunud Tori valla spordielu edendamisele. Tema panus omavalitsuse spordi on enam kui paarikümneaastane. Jaani kireks on võrkpall ja selle huvi edasi andmiseks on ta teinud väsimatut tööd. Valla võrkpallimeeskondadega on Jaan suutnud võita kümneid Pärnumaa medaleid ja karikaid. Peale selle on ta ka võrkpallinaiskondade juhendaja, treener ja mänedžer. Naiste võrkpallis on saavutatud vabariigi tugevamas rahvaliigas pronksmedalid ja võidetud mitmetel karikaturniiridel. Peale selle on Jaan andnud endast palju kohtunikuna vabariigi tasemel mänge vilistamas.